Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Czerwonce


 

 


 

Msze Święte

w naszym kościele

w niedziele i święta:

9.00 i 11.00 

 


 

Zobacz nasz kościół
z lotu ptaka

 

 

Licznik odwiedzin

108545
Dzisiaj:
Wczoraj:
W tym miesiącu:
Wszystkie:
48
117
2707
108545

 

 

 

 

słuchaj radia online:

2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

b_160_120_16777215_00_images_Franciszkanie.jpgW święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ten dzień to wielkie dziękczynienie za obecność osób zakonnych w Kościele i w świecie, ale też okazja, by ukazać, czym się zajmują osoby konsekrowane – powiedział w środę bp Jacek Kiciński.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego Kościół katolicki obchodzi 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w tym roku po raz 24. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom.

"Osoby konsekrowane przede wszystkim w centrum swego życia stawiają Eucharystię. Życie zakonne zrodziło się z Eucharystii i ku Eucharystii wszystkich prowadzi.(...) Ten dzień będziemy w tym roku przeżywać pod hasłem +Wielka tajemnica wiary+" – powiedział przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Kiciński.

Tradycyjnie odbędzie się także zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych.

Według danych Konferencji Episkopatu Polski w Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych. Są wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy.

W Polsce sióstr zakonnych jest ok. 20 tys. Należą one do 106 zgromadzeń czynnych. W zakonach kontemplacyjnych żyje ponad 1200 sióstr.

Zakony męskie skupiają ponad 11 tys. zakonników. Wśród nich jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Około 1150 osób należy do instytutów i wspólnot życia konsekrowanego. Świeccy konsekrowani żyją tak jak osoby zakonne, zgodnie ze ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale nie mieszkają w domach zakonnych, tylko w swoim środowisku, uczą się i pracują.

"W Polsce żyją 322 dziewice konsekrowane i ponad 300 wdów konsekrowanych" – poinformował na konferencji opiekun indywidualnych form życia konsekrowanego bp Arkadiusz Okro. Według niego "poszczególne formy życia konsekrowanego przeżywają teraz rozwój".