Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Czerwonce


 

 


 

Msze Święte

w naszym kościele

w niedziele i święta:

9.00 i 11.00 

 


 

Zobacz nasz kościół
z lotu ptaka

 

 

Licznik odwiedzin

108513
Dzisiaj:
Wczoraj:
W tym miesiącu:
Wszystkie:
16
117
2675
108513

 

 

 

 

słuchaj radia online:

Ogłoszenia parafialne

    XXIX Niedziela Zwykła

   

    Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny. Zgodnie z zapowiedzią taca z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na misje. Nie będzie dziś zbiórki do puszek na leczenie chłopca chorego na nowotwór złośliwy oka ponieważ osoby, które miały zbierać na ten cel ofiary znalazły się na kwarantannie. Z racji nasilającej się pandemii koronawirusa odwołane zostało też liczenie wiernych w kościołach.

       Jak wiemy, powiat makowski od soboty /17 X/  znalazł się w tzw. czerwonej strefie zagrożenia. Z tego powodu znowu pojawiły się limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć na tej samej mszy świętej /1 osoba na 7 metrów kwadratowych/. W efekcie nie powinno nas być więcej niż 40 osób.

      Przypominam, że pozostał jeszcze tydzień czasu do zakończenia zbiórki płodów rolnych lub pieniędzy na Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. Jak do tej pory tylko pan Radosław Rzewnicki z Czerwonki dostarczył ziemniaki i zboże. Bardzo proszę państwa radnych o przeprowadzenie tej zbiórki.

        Dziękuję panu sołtysowi z Czerwonki Zygmuntowi Mikulakowi i jego synowi Dariuszowi za dokończenie mycia elewacji plebani. Słowa podziękowania kieruję także do państwa Doroty i Andrzeja Popławskich z Janopola za skoszenie trawy na cmentarzu. Dodatkowo dziękuję panu Andrzejowi Popławskiemu za dorobienie brakujących drzwi do budynków gospodarczych plebanii i za ich montaż, wykonany razem z panem Dariuszem Sośnickim z Czerwonki.        

   

    XXVIII Niedziela Zwykła

    W ubiegły poniedziałek /5 października/ dwie panie z Czerwonki - Barbara Pniewska i Barbara  Siadłowska - pomalowały ostatnią bramę i furtkę i w ten sposób całe przykościelne metalowe ogrodzenie zostało odnowione. W tym samym dniu, panowie Andrzej Popławski /Janopole/ i Dariusz Sośnicki /Czerwonka/ podjęli się trudu pomalowania impregnatem sztachet na płocie, od strony drogi do cmentarza. Po południu do malowania włączył się pan Przemysław Pszczółkowski /Czerwonka/. Ci sami panowie, we wtorek /7 października/ nie tylko ukończyli rozpoczętą dzień wcześniej pracę, ale dodatkowo pomalowali jeszcze kapliczkę Jezusa Frasobliwego i nakrycie studni oraz rozebrali wiklinowy płotek, mający lata świetności już daleko za sobą.

      W sobotę /10 października/  pan Zygmunt Mikulak sołtys z Czerwonki - ze swoim synem Dariuszem - oczyścili myjką ciśnieniową część zewnętrznej ściany plebanii, obiecując dokończenie tej pracy i pomalowanie drewnochronem drewnianą konstrukcję nad balkonem plebanii, w drugiej połowie nowego tygodnia.  Wszystkim osobom pracującym w minionym tygodniu serdecznie dziękuję.  

       Jak co roku, ks. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży zwraca się do nas z prośbą o wsparcie finansowe lub w produktach rolnych /ziemniaki, zboże, warzywa/. Bardzo proszę o przeprowadzenie takiej zbiórki, w każdej miejscowości, w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Płody rolne można przywieść i złożyć w parafialnej stodole. Bardzo proszę radę parafialną o zorganizowanie tej zbiórki.

    Mobilne Centrum Badań z Krakowa zaprasza nas w poniedziałek /12 października/  o godzinie 11.00 do wzięcia udziału w badaniach pod kątem miażdżycy tętnic, osteoporozy oraz zakwaszenia organizmu. W ambulansie, który będzie stał na parkingu przy kościele, można też zrobić sobie test na obecność koronawirusa. Szczegóły w gablocie i w ulotkach wyłożonych na stoliku pod chórem.

       Dzisiaj jest Niedziela Papieska. Po mszach św. zbieramy do puszek ofiary na Fundusz Stypendialny dla młodzieży z ubogich rodzin. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Taca będzie przeznaczona na misję. W tym dniu będziemy też liczyć ilość osób obecnych w kościele i ilość osób przystępujących do komunii świętej. Też w przyszłą niedzielę po Mszach świętych rodzina dziecka chorego na złośliwy nowotwór /z Szelkowa/ będzie zbierać ofiary na operację w USA. 

 

  XXVII Niedziela Zwykła

    Dzisiaj ofiary składane po mszy św. do puszek są przeznaczone na Caritas. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękuję. Za tydzień przypada Niedziela Papieska. W tym dniu do puszek będziemy zbierać ofiary na Fundusz Stypendialny dla młodzieży z ubogich rodzin.

      Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Postarajmy się uporządkować groby naszych bliskich zmarłych. 1 listopada będą trzy msze św. /o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 na cmentarzu/.   

   Pomimo nieco kapryśnej pogody w minionym tygodniu kontynuowaliśmy odnawianie przykościelnego ogrodzenia. Prace są prawie zakończone, pozostała do pomalowania tylko brama i furtka od strony plebanii. Serdecznie dziękuję panu Dariuszowi Sośnickiemu z Czerwonki za malowanie ogrodzenia we wtorek i w środę. Za udział w malowaniu w ubiegły czwartek dziękuję paniom z Dąbrówki - Danucie Krakowskiej, Marzenie Sochaczyńskiej i Barbarze Bielskiej; osobom z Czerwonki - Zygmuntowi Mikulakowi, Mieczysławie Kacprzykowskiej, Bogdanowi Kaczmarskiemu, Hannie Rzewnickiej, Barbarze Garwackiej, Wandzie Śledziewskiej oraz pani Agnieszce Gołyś z Lipnik. Słowa wdzięczności kieruje również do pani Barbary Garwackiej za malowanie ogrodzenia w ubiegły piątek.  Wszystkim, którzy włączyli się w tę trudną pracę  składam serdeczne Bóg zapłać.

 

    XXVI Niedziela Zwykła

   Od czwartku rozpoczynamy w naszym kościele odprawianie nabożeństw różańcowych. W dni powszednie o godz. 17.00 a w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. Zapraszam działające w naszej parafii Koła Różańcowe do przewodniczenia modlitwie różańcowej. Jeśli odmawiany jest Różaniec na wsi, to jeśli mnie zaprosicie chętnie wezmę udział we wspólnej modlitwie /ok. godz. 19.00/.  

   W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piętek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek od  godz. 10.30 będę odwiedzał chorych.

    Ogrodzenie posesji to w pewnym sensie jej wizytówka. Serdecznie więc dziękuję wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu odnawiali nasze przykościelne ogrodzenie. Ten rodzaj pracy nie jest łatwy, bo wymaga nie tylko poświęcenia własnego czasu ale i gotowości ubrudzenia rąk, czasem ubrania a nawet fryzury. 

      We wtorek /22 września/ w malowaniu ogrodzenia wzięła udział rekordowa grupa parafian /12 osób/: Mikulak Zygmunt /sołtys Czerwonki/, Mikulak Teresa /Czerwonka/, Stanisława Kaczmarska /Czerwonka/, Mieczysława Kacprzykowska /Czerwonka/, Agnieszka Gołyś /Lipniki/, Janina Godlewska /Dąbrówka/, Wanda Śledziewska /Czerwonka/, Marzena Olkowska /Czerwonka/, Barbara Garwacka /Czerwonka/, Barbara Siadłowska /Czerwonka/, Agnieszka Napiórkowska /Czerwonka/,  Hanna Rzewnicka /Czerwonka/.

   W środę /23 września/  przy malowaniu ogrodzenia pracowało 6 Pań z Dąbrówki: Barbara Bielska, Marzena Sochaczyńska, Barbara Nowak, Janina Tytek, Bożena Tupacz, Danuta Krakowska. W tym dniu zostały także wygrabione liście przy ogrodzeniu i wymiecione śmieci z przykościelnego parkingu W czwartek /24 września/ w tych samych pracach brało  udział 5 Pań z Dąbrówki: Barbara Bielska, Bożena Tupacz, Marzena Sochaczyńska, Marta Kaczyńska i Danuta Krakowska.

     W piątek /25 września/ panowie Zygmunt Mikulak i Dariusz Mikulak z Czerwonki przycieli gałęzie drzew rosnących przy płocie od strony plebani, aby możliwe było pomalowanie tej części ogrodzenia.

     Dziękuję panu Janowi Falbie z Sielunia za jego pracę we wtorek i w środę na rzecz naszej parafii. Pan Jan oczyszcił i pomalował bramę wjazdową na podwórko przy plebanii i bramę wjazdową na podwórko gospodarcze. Wdzięczny jestem także panu Przemkowi Pszczółkowskiemu za podarowanie mi brakującej rury spustowej do rynny na budynku gospodarczym i za jej zamontowanie.  Dziękuję również panu Grzegorzowi Majkowskiemu za pomoc w obcinaniu gałęzi drzew, przy ogrodzeniu kościoła.   

 

 XXV Niedziela Zwykła

     Dziękuję osobom, które w bieżącym tygodniu włączyły się w prace związane z malowaniem przykościelnego ogrodzenia. Wyrazy wdzięczności kieruję do Pani Barbary Pajewskiej /Czerwonka/ i Pani Barbary Siadłowskiej /Czerwonka/. Dziękuję także panu sołtysowi z Czerwonki, Zygmuntowi Mikulakowi i jego żonie, za przycięcie gałęzi na drzewach rosnących obok ogrodzenia. Cieszę się, że działa już iluminacja świetlna na naszym kościele. Dziekuję Panu wójtowi Pawłowi Kacprzykowskiemu za dołożenie starań, aby naprawić uszkodzoną lampę oświetleniową.  

       Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Środków Oddziaływania Społecznego. O sile oddziaływania mediów społecznych mówi Katechizm Kościoła Katolickiego /KKK/. Podkreśla on, że media te mają wielki wpływ na przekaz informacji oraz na rozwój kultury. Aby mogły one stać się narzędziem ewangelizacyjnym, musimy umieć roztropnie z nich korzystać. Jako ludzie wierzący powinniśmy wspierać i promować media katolickie. Mamy dzisiaj ku temu sposobność, bowiem po Mszach Świętych, będziemy zbierali do puszek ofiary na  Diecezjalne Radio Nadzieja. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękuję. Od 25 września na ekrany kin wchodzi nowy film opowiadający o pontyfikacie Świętego Jana Pawła II. Zachęcam do obejrzenia tego filmu. Więcej informacji można znaleźć na promocyjnej ulotce, zamieszczonej w gablocie.

         W poniedziałek obchodzimy święto Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty a w środę przypada liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka.

 

   XXIV Niedziela Zwykła

       Dziękuję wójtowi Gminy Czerwonka za zorganizowanie w ubiegły poniedziałek Mszy Św. na miejscu hitlerowskiej zbrodni w Wąskim Lesie. W tym roku przypada 80-ta rocznica tego aktu ludobójstwa. Jeśli nam się uda, to zorganizujemy Mszę św. w tym miejscu w dzień zaduszny.

    Szlachetne  gesty dobroci, na rzecz dobra wspólnego, są zwykle okazywane spontanicznie i dyskretnie. Za takie piękne zaangażowanie dziękuję naszym wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy w tym tygodniu włączyli się w malowanie ogrodzenia wokół naszego kościoła parafialnego. Wyrazy wdzięczności kieruję do:

 - Pana Bogdana Olkowskiego i jego syna Mikołaja /Czerwonka/ - 2 razy;

 - Pani Stanisławy Kaczmarskiej /Czerwonka/;

 - Pani Henryki Żebrowskiej /Czerwonka/;

 - Pani Mieczysławy Kacprzykowskiej /Czerwonka/;

- Pana Łukasza Budniaka i jego narzeczonej /Cieciórki/.

            Serdecznie dziękuję panu Tomaszowi Napiórkowskiemu z Czerwonki za położenie nowej instalacji elektrycznej na budynkach gospodarczych plebanii. 

      W poniedziałek przeżywać będziemy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, we wtorek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, a w piątek Święto Św. Stanisława Kostki. Zachęcam do wzięcia udziału w tych dniach we Mszy Świętej.

     XXIII Niedziela Zwykła

     W najbliższy wtorek /8 września/ obchodzimy Święto Narodzenia Najświętsze Maryi Panny, zwane też Świętem Matki Boskiej Siewnej. W tym dniu święcimy na Mszach Świętych /o godz. 11.00 i 17.00/ ziarno do siewu. Zapraszam wszystkich parafian do uczestniczenia we Mszy św., a rolników proszę o przyniesienie w woreczkach ziarno pod tegoroczne zasiewy.  

         Burza w ubieglym tygodniu wyrządziła trochę strat mieszkańcom Czerwonki, szczególnie tym mieszkającym w pobliżu kościoła. Piorun uszkodził też napęd do bramy przy plebanii oraz kabel zasilający w energię elektryczną budynki gospodarcze. W tym tygodniu zakończymy wymianę starej instalacji na budynkach gospodarczych.

        Mimo trochę deszczowej pogody próbujemy, wtedy gdy świeci słońce, kontynuować malowanie ogrodzenia przy kościele. Zapraszam do włączenia się do tej akcji. Wystarczy pomalować jedno przęsło. Są gotowe pędzle, szczotki, rękawice i farba, ale brakuje nam rąk do pracy.  

        Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły zorganizować w sobotę, na podwórku plebanii, spotkanie przy ognisku dla młodzieży, która w tym roku przyjęła Sakrament Bierzmowania. Mimo nienajlepszej pogody udało nam się spotkać i spędzić wspólnie trochę czasu, przy pysznych kiełbaskach, pieczonych ziemiakach i smacznych ciastkach, upieczonych przez mamy. 

             Grupie pielgrzymkowej dziękuję za zorganizowanie sobotniej, wspólnej modlitwy. Dziekuję wszystkim, którzy brali udział w Modlitwie Różańcowej  i Mszy Świętej. 

              W ubiegły czwartek odwiedziłem ks. Tadeusza Fronczaka w Łomży. Ks. Tadeusz zobowiązał mnie do przekazania wszystkim parafianom Czerwonki serdecznych pozdrowień i zapewnił o modlitwie w naszej intencji. We wtorek, na Mszy św. o godz. 11.00, będziemy modlili się w Jego intencji.

       Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Adam Budziszewski /kawaler z parafii Czerwonka/ i Dominika Dobrzyńska /panna z parafii Jednorożec/ - zapowiedź pierwsza. Kto by wiedział o istniejących przeszkodach w sumieniu zobowiązany jest powiadomić Kancelarię Parafialną.

       W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła śp. Regina Łaszewska /lat 88/. Pamiętajmy o niej w naszych modlitwach.

        Jak informuje Wójt Gminy, od 1 września do 30 listopada b.r. na terenie całego kraju prowadzony jest Powszechny Spis Rolny. Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych. Aby wziąć udział w spisie, należy samodzielnie wypełnić elektroniczny formularz na stronie internetowej www.spisrolny.gov.pl. Osoby nie mające dostępu do internetu mogą zadzwonić do na Infolinię Spisową  i podczas rozmowy z konsultantem podać dane przez telefon. Można też skorzystać z pomocy Punktu Spisowego w Urzędzie Gminy. Wszystkie informacje o gospodarstwie rolnym, przekazane podczas spisu, są objęte tajemnicą statystyczną.  

     XXII Niedziela Zwykła

           W najbliższy czwartek obchodzimy wspomnienie liturgiczne Św. Grzegorza Wielkiego - Papieża i Doktora Kościoła a w piątek wspomnienie Św. Rozalii - patronki osób dotkniętych chorobami zakaźnymi. Sumie odpustowej w kaplicy pod wezwaniem Św. Rozalii będzie  przewodniczył J.E. Ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Jak co tydzień, w Pierwszy Piątek Miesiąca, odwiedzę osoby chore z naszej parafii. Z racji odpustu odwiedziny rozpocznę już od godz. 9.30. 

       W sobotę - osoby z grupy pielgrzymkowej prowadzonej od wielu lat przez pana Bogdana Bagińskiego - zapraszają wszystkich parafian na wspólną modlitwę. Jest to okazja, aby w wigilię Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze, podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory płodów ziemii.  O godzinie 18.00 odmówimy Modlitwę Różańcową, później śpiewać będziemy pieśni Maryjne, a o godzinie 19.00 będzie sprawowana Msza Święta. Modlitewne spotkanie zakończymy o godz. 19.45 Apelem Jasnogórskim.

      Składam serdeczne podziękowanie panu Przemyslawowi Pszczółkowskiemu za ścięcie trawy wokół kościoła i plebani. Wyrazy wdzięczności kieruję też do pana, który skosił trawę na łącę przy cmentarzu. Naszym ministrantom - Wojtkowi Sośnickiemu i Mikołajowi Olkowskiemu dziękuję za pomalowanie przykościelnej bramy. Gabrysiowi Mościckiemu z Różana dziękuję za pomalowanie trzech przęseł kościelnego ogrodzenia. Zachęcam wszystkich, którzy dysponują chwilą wolnego czasu i dobrą wolą, do włączenia się w akcję malowania kościelnego ogrodzenia. Jak wszyscy wiemy, to ogrodzenie jest dlugie a parafii nie stać jest na wynajęcie firmy, ktora pomalowała by wszystkie przęsła.

       Kolejna praca, którą musimy niedługo wykonać, to naprawa instalacji elektrycznej na budynkach gospodarczych. Przewody pod napięciem, bez żadnej izolacji, wiszą na ścianach i grożą pożarem. Kilka dni temu zapłaciłem 2100 złotych ubezpieczenia kościoła, plebanii i budynków gospodarczych. Polisa ubezpieczeniowa zakłada jednak, że uzyskam potwierdzenie odpowiednich służb, że obiekty te spełniają niezbędne warunki bazpieczeństwa.    

         W tym tygodniu rozpoczyna się nowy rok szkolny. Wszystkim nauczycielom, pracownikom zatrudnionym w szkole i uczniom życzę Bożej Opieki i pomyślnej realizacji ambitnych planów. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 poświęcę tornistry/ placaki/ uczniom klasy pierwszej i będziemy wspólnie modlić się do Opatrzności Bożej, aby w trudnym czasie Pandemii, udało się bezpiecznie i owocnie przeżyć kolejny rok szkolny.

        Dzisiaj po Mszy Świętej będziemy zbierać do puszek ofiary na cele edukacyjne Diecezji Łomżyńskiej. Wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne podziękowanie.

          W ubiegłą niedzielę miałem konktrolę Sanepidu. Zostałem zobowiązany do przypominania Parafianom o obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w maseczkach i zachowania niezbędnych warunków bezpieczeństwa. To polecenie nie oznacza, że mamy unikać obecności na Mszy Świętej w niedzielę, ale stanowi przypomnienie ogólnych reguł naszego zachowania w przestrzeni publicznej. 

             

     XXI Niedziela Zwykła

         Dzisiejsza taca jest przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. W imieniu Księdza Rektora tej Uczelni wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękuję. W gablocie przed kościołem jest wywieszony folder, na którym znajdziemy informacje o zbliżających się uroczystościach odpustowych ku czci Św. Rozali. Ks. Proboszcz z Szelkowa zaprasza Kółka Różańcowe z okolicznych parafii do wzięcia udziału w Nowennie. Z kolei w sobotę /5 września/, grupa pielgrzymkowa z naszych okolic, która od wielu lat uczestniczyła w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze, zaprasza do kościoła w Czerwonce /godz. 18.00/ na wspólną Modlitwę Różańcową.  W tym roku, z racji pandemii, wyjazd pielgrzymów do Częstochowy został odwołany, ale będą się oni modlić w naszym parafialnym kościele. W czasie Modlitwy Różańcowej istnieje możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty.  O godzinie 19.00 będzie celebrowana Msza Święta. Na zakończenie odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski. 

           Kalendarz liturgiczny przypomina nam, że w poniedziałek jest święto Św. Bartłomieja Apostoła, w środę Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w czwartek wspomnienie Św. Moniki, w piątek wspomnienie Św. Augustyna -Biskupa i Doktora Kościoła, a w sobotę wspomnienie Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela.   

              Dzisiaj po Mszy Św. o godzinie 11.00 zapraszam na spotkanie Radę Parafialną. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Adam Beczak - kawaler z parafii Sieluń i Klaudia Reczek - panna z parafii Czerwonka. Zapowiedź  pierwsza. Kto by wiedział o istniejących przeszkodach w sumieniu zobowiązany jest powiadomić kancelarię parafialną. 

 

     XX Niedziela Zwykła

       Dziękuję wszystkim osobom, które uczestniczyły w pracach, związanych z przygotowaniem Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci z Naszej  Parafii. Wyrazy wdzięczności kieruję do Pani katechetki Moniki Tabor, za piękną dekorację kościoła, za artystyczną oprawę tej uroczystości i za przygotowanie dzieci do przyjęcia Komuni Świętej. Dziękuję Pani organistce Urszuli Milewskiej i naszej parafialnej scholi za piękne śpiewy. Wyrażam także wdzięczność rodzicom, którzy przez pięć dni towarzyszyli swoim dzieciom w próbach, poprzedzających Uroczystość. 

           W poniedziałek jest liturgiczne wspomnienie Św. Jacka - Kapłana i odpust w parafii Rzewnie. W czwartek w liturgii wspominamy Św. Bernarda - Opata i Doktora Kościoła, a w piątek Św. Piusa X - Papieża. W sobotę mamy liturgiczne wspomnienie NMP Królowej. 

        W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone  na Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. Za tydzień, po Mszy Świętej o godzinie 11.00 zapraszam Radę Parafialną na spotkanie.

        4 września b.r. w ramach odpustu Św. Rozalii będą także nasze Dekanalne Dożynki. W tym roku, z racji pandemii, rezygnujemy z przygotowania Dożynkowych Wieńców przez każdą parafię. Będzie przygotowany jeden wspólny od całego dekanatu różańskiego Wieniec. Mszy świętej odpustowej przewodniczył będzie Ks. Biskup.

           Życzę wszystkim Parafianom i Gościom dobrego tygodnia i opieki Bożej Opatrzności.  

 

 

    XIX Niedziela Zwykła

     

       Dziękuję rodzinom, które w Pierwszy Piątek miesiąca zaprosiły mnie do swoich podopiecznych z posługą sakramentalną. Przypominam, że jest to duchowy obowiązek wszystkich rodzin, w których znajdują się osoby starsze, chore i niedołężne, czyli nie mogące uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej.

     Kalendarz liturgiczny bieżącego tygodnia jest bogaty w ważne wydarzenia dla naszej wiary. W poniedziałek jest święto Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika. We wtorek wspominamy Św. Klarę, Dziewicę. W piątek orędownikiem naszych modlitw zanoszonych do Boga będzie Św. Maksymilian Maria Kolbe. Ten wielki czciciel Niepokalanej, polski franciszkanin, oddał swoje życie w bunkrze głodowym w Oświęcimiu, dla ratowania współwięźnia - Franciszka Gajowniczka. W sobotę przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu w naszym kościele celebrowane będą trzy Msze Święte - o godz. 9.00, 10.30 i 12.00.  Na Mszy Świętej o godzinie 10.30 będzie miała miejsce Pierwsza Komunia Święta dzieci z Naszej Parafii. W tym dniu na wszystkich Mszach Świętych będzie tradycyjne poświęcenie wiązanek ziół i kwiatów.

     Od środy do piątku, w godzinach od 15.00 do 16.00 będzie spowiedź Dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, ich Rodziców i Rodziców Chrzestnych. Zachęcam także inne osoby do skorzystania w tym czasie, z Sakramentu Spowiedzi.

      Ofiary zbieranej dzisiaj na tacę przeznaczone są jaka nasza pomoc dla Stolicy Apostolskiej, aby mogła Ona pełnić należytą służbę wobec całego Kościoła.

 

 

 

     XVIII Niedziela Zwykła /2 sierpnia/    

    Serdecznie dziękuję Parafianom za ofiary składane w ostatnią niedziele na tacę, które przeznaczyliśmy na pomoc dla Anety Piecuskiej z Kałęczyna, której spłonął dom. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwonce, gdzie przekazaliśmy nasze ofiary informuje , że zebraliśmy 1852 zł. Niech Bóg wynagrodzi Waszą hojność i wrażliwość Waszych serc. Dziękuję również za ofiary składane przy okazji poświęcenia pojazdów. Zebraliśmy 495 złotych, które przekazujemy jako nasz udział, w krajowej zbiórce na zakup samochodu dla misjonarzy. Bóg zapłać.

         Dzisiaj, zgodnie z wielowiekową tradycją, możemy otrzymać tzw. odpust Porcjunkuli. Nazwa ta bieże swój początek od imienia kapliczki, przy której św. Franciszkowi objawił się Chrystus. Aby skorzystać z tego odpustu, trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przystąpić do Komunii Świętej i odmówić modlitwę w intencjach papieskich. 

       W najbliższy wtorek wspominamy w liturgii Św. Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. W czwartek jest Święto Przemienienia Pańskiego. Wszystkich, którzy mogą w tym dniu uczestniczyć we Mszy św. serdecznie zapraszam. W sobotę orędownikiem naszych modlitw będzie Św. Dominik. 

          Ofiary składane dzisiaj na tacę są przeznaczone na KUL i cele edukacyjne naszej diecezji. Miesiąc sierpień jest w Naszej Ojczyźnie miesiącem modlitw o trzeźwość  narodu. Zgodnie z zaleceniem Episkopatu Polski obowiązuje nas zasada, że w sierpniu nie kupujemy alkoholu, nie pijemy alkoholu i nie częstujemy alkoholem innych. Postarajmy się przeżyć ten miesiąc w abstynencji, aby w ten sposób uprosić Boga o łaskę trzeźwości dla naszej Ojczyzny, dla naszej Parafii i dla naszych rodzin. 

         Za dwa tygodnie, na Mszy Św. o godzinie 10.30, dzieci z naszej Parafii będą miały swoją  Pierwszą Komunię Świętą. O szczegółach przygotowań do tej Uroczystości  poinformuje zainteresowanych pani katechetka Monika Tabor. Spowiedź dzieci i ich rodziców będzie w przyszłym tygodniu, w środę, czwartek, i w piątek, w godzinach od 15.00 do 16.00. 

      Najbliższa środa to Pierwsza Środa Miesiąca. Po Mszy Św. o godzinie 17.00 będzie nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Pierwszy Piątek Miesiąca odwiedzę osoby chore w Naszej Parafii z posługą sakramentalną. Zachęcam rodziny do zgłaszania nowych osób, które z racji na swój wiek lub chorobę nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej.

        Przypominam, że nadal obowiązuje osoby uczestniczące we Mszy Św. zakładanie masek. Co więcej, z racji na gwałtowny wzrost nowych zachorowań, zasada ta staje się jeszcze bardziej niezbędnym wymogiem.

      XVII Niedziela Zwykła

    Dzisiaj dzień świętych Annę i Joachima, rodziców NMP i dziadków Pana Jezusa. Jest to dla nas okazja do wyrażenia wdzięczności rodzicom i dziadkom. W Różanie i w Kamiance odbywają się odpusty.

    W najbliższą środę w liturgii wspominać będziemy św. Martę. W piątek orędownikiem naszych modlitw będzie Św. Ignacy Loyola, a w sobotę Św. Alfons Maria Liguori, Biskup i Doktor Kościoła. 

      Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy angażowali się czynem i modlitwą w przygotowanie naszej uroczystości odpustowej, połączonej z wizytacją kanoniczną Naszej Parafii i z udzieleniem przez ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.

    Ofiary z dzisiejszej tacy przeznaczamy na pomoc dla Anety Piecuskiej z Kałęczyna, której niedawno spalił się dom. Zebrane pieniądze przekażemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czerwonce, a personel tego Ośrodka zadecyduje, na jaki konkretny cel najlepiej będzie nasze ofiary przeznaczyć. Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w tej zbiórce. 

     Po Mszy św. będzie poświęcenie pojazdów. Będziemy prosić Św. Krzysztofa, aby otaczał opieką wszystkich kierowców. Ofiary składane przy tej okazji w całości zostaną przekazane na cele misyjne, a konkretnie na zakup samochodu dla ojców misjonarzy.

 XVI Niedziela Zwykła

       W niedzielę 19 lipca J.E. Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski odwiedza naszą parafię w ramach wizytacji kanonicznej. Na Mszy Św. o godzinie 9.00 Ks. Biskup udzieli naszej młodzieży Sakramentu Bierzmowania, a o godzinie 12.00 będzie celebrował Sumę Odpustową ku czci patronki naszej parafii Św. Marii Magdaleny.

     Dziękuję Ks. Biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu za  wizytę w naszej Parafii, za udzielenie Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży, za celebrację Sumy Odpustowej i wygłoszenie do nas Słowa Bożego. 

         Składam serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowaniu tej uroczystości. Dziękuję Pani Katechetce Monice Tabor za przygotowanie naszej młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania i za przygotowanie dekoracji kościoła. Paniom - Barbarze Szczygielskiej, Krystynie Brzuzy i Jolancie Nienałtowskiej z Czerwonki - składam podziękowanie za pomoc w dekoracji kościoła i przygotowaniu plebani. Dziękuję panu Przemysławowi Pszczółkowskiemu  i Panu Tomaszowi Napiórkowskiemu z Czerwonki za skoszenie trawy wokół kościoła i plebani. Państwu Grochowskim dziękuję za skoszenie trawy na podwórku plebani. Państwu Popławskim z Janopola dziękuję za skoszenie trawy na Cmentarzu Parafialnym i pomoc w przygotowaniu obiadu na plebani. Wszystkim Parafianom i Gościom dziękuję za udział w Uroczystości Odpustowej i za wspólną modlitwę. 

         W tym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty Bóg powołał do wieczności śp. Krystynę Napiórkowską /lat 84/ i śp. Danutę Grzegulską /lat 63/. Polecajmy je Miłosierdziu Bożemu w naszych osobistych modlitwach.

 

 

    Niedziela 12 lipca

   Dzisiaj przeżywamy uroczystość głównego Patrona naszej Łomżyńskiej Diecezji - Św. Brunona, Bonifacego z Kwerfurtu, Biskupa i Męczennika. W przyszłą Niedzielę będziemy mieli w naszej parafii trzy ważne wydarzenia. W tym dniu odbędzie się, przypadająca co pięć lat, wizytacja kanoniczna I.E. Ks. Biskupa. Odwiedzi nas ks. Biskup Tadeusz Bronakowski. Na Mszy Św. o godzinie 9.00 proboszcz złoży sprawozdanie z funkcjonowania parafii za ostatnich pięć lat a Ks. Biskup udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. O godzinie 12.00 będzie celebrowana uroczysta Suma Odpustowa ku czci Patronki Naszej Parafii - Św. Marii Magdaleny. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian i gości do udziału w tych ważnych dla naszej wspólnoty wydarzeniach.

         Jak wszyscy wiemy, dzisiaj odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Na wszystkich osobach uprawnionych do głosowania spoczywa obywatelski obowiązek wzięcia czynnego udziału w tych wyborach i głosowania zgodnie z własnym sumieniem. Osoby wierzące powinny kierować się chrześcijańskim systemem wartości.          

     Serdecznie dziękuje wszystkim osobom z Rady Parafialnej, które były obecne na spotkaniu w dniu 5 lipca.

       W tym tygodniu odbyło się gruntowne sprzątanie naszego kościoła. Panowie Dariusz Wielechowski /sołtys z Ciemniewa/, Arek Majkowski /sołtys z Perzanowa/ i Zygmunt Mikulak /sołtys z Czerwonki/ ustawili rusztowania i oczyścili z kurzu i z pajęczyn ściany, sklepienia i okna naszej świątyni. Bardzo dziękuję za ich ciężką pracę. Dziękuję także naszej młodzieży, przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, która pod kierownictwem pani katechetki Moniki Tabor uporządkowała zakrystię i posprzątała cały kościół wraz z chórem. Słowa wdzięczności kieruję także do pani Jolanty Naumowicz, która umyła podłogę kościoła oraz odświeżyła konfesjonały. Zostały także wyprane i wyprasowane wszystkie komże i alby.

    Podziękowania kieruję do panów Krzysztofa z Dąbrówki i Wojciecha z Czerwonki za podjęcie się trudu wytynkowania fasady piwnicy ziemnej, znajdującej się nieopodal plebani. Ta piwnica przez wiele lat straszyła wszystkich swoim spartańskim wyglądem.

        Panom Romkowi i Pawłowi Janyszko z Gierwat dziękuję za wymianę drzwi w stodole parafialnej. Spróchniałe i rozlatujące się drewniane drzwi zastąpią przesuwanymi drzwiami blaszanymi, osadzonymi na solidnym metalowym stelażu. 

       Dzięki życzliwości jednego z naszych parafian, w ścianie przylegającej do plebani altanki zostało wprawione pięknie wykonane, drewniane okno wentylacyjne. Bóg zapłać. Dziękuję również panu Adamowi Mościckiemu za instalację moskiter do pięciu okien plebanii.  

       Pani Monice Tabor dziękuję za uzupełnienie parafialnej kroniki. Wizytujący nas w czwartek księża z Kurii Łomżyńskiej powiedzieli mi, że nigdy jeszcze nie widzieli tak pięknie prowadzonej kroniki parafialnej.

    Uzgodniony z Rodzicami termin Pierwszej Komunii Świętej to 15 sierpnia /sobota/ na Mszy Świętej o godzinie 10.30, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu będą trzy Msze Święte: o godz. 9.00, 10.30 i 12.00. Bardzo proszę wszystkich Parafian o modlitwę, w intencji dzieci przygotowujących  się do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodzin.

      Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:

Marcin Zawieska, kawaler z parafii tutejszej i Paulina Abramek, panna z parafii Św. Brata Alberta w Łukowie /zapowiedź druga/;

Łukasz Popławski, kawaler z parafii tutejszej i Emilia Cholewińska, panna z parafii Wniebowzięcia N.M. P. w Ostrowi Mazowieckiej  /zapowiedź druga/. Kto by wiedział o przeszkodach w sumieniu zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu do Kancelarii Parafialnej.  

    Ogłoszenia Parafialne /XIV Niedziela Zwykła/

        Dzisiaj, po Mszy świętej o godzinie 9.00, zapraszam na spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. Po Mszy świętej o godzinie 11.00 zapraszam na spotkanie naszą Radę Parafialną. Do Rady należą Sołtysi poszczególnych miejscowości i z urzędu pani Katechetka Monika Tabor.  

     Jutro w liturgii wspominamy błogosławioną Marię Teresę Ledóchowską, dziewicę - patronkę Dzieł Misyjnych w Polsce. W środę orędownikiem naszych modlitw będzie św. Jan z Dukli - kapłan. W sobotę przeżywać będziemy święto Świętego Benedykta, opata - patrona Europy.

         Za dwa tygodnie /19 lipca/ naszą Parafię będzie wizytował J.E. ks. Biskup Tadeusz Bronakowski. Na Mszy św. o godzinie 9.00 Ks. Biskup udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży, a o godzinie 12.00 będzie celebrował Sumę Odpustową, ku czci Naszej Patronki św. Marii Magdaleny. Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian i Gości. Zapraszam asystę liturgiczną do wzięcia udziału w uroczystej procesji. Chciałbym również podziękować wszystkim osobom, które w ubiegłą niedzielę brały udział w uroczystościach odpustowych, ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wyrazy wdzięczności kieruję do asysty liturgicznej i do Pań, które pomogły mi przygotować na plebanii obiad dla księży pracujących w naszym dekanacie. Serdecznie dziękuję pani katechetce Monice Tabor za przygotowanie nowej dekoracji kwiatowej i za pomoc w organizacji uroczystości odpustowej.    

      W ostatnim tygodniu, z naszej parafii Bóg powołał do wieczności śp. Antoniego Klemensa Napiórkowskiego w wieku 92 lat. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

            Następujące osoby pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

       Marcin Zawieska, kawaler parafii Czerwonka i Paulina Abramek z parafii św. Br Alberta w Łukowie - zapowiedź pierwsza;

     Łukasz Popławski, kawaler z parafii Czerwonka i Emilia Cholewińska, panna z parafii Wniebowzięcia N.M. Panny w Ostrowi Mazowieckiej - zapowiedź pierwsza/. Kto by wiedział o przeszkodach, w  sumieniu jest zobowiązany powiadomić Kancelarię Parafialną.

 

     XIII Niedziela Zwykła /28 czerwca/   

    Dziś w naszej Parafii przeżywamy odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dziękuje wszystkim osobom, które zatroszczyły się o przygotowanie godnej oprawy tej uroczystości. W najbliższy poniedziałek będziemy celebrować Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ofiary, które będą zbierane na tacę w tym dniu są przeznaczone na Stolicę Apostolską.

    Serdecznie dziękuje naszej Parafialnej Scholi i pani Katechetce Monice Tabor za uświetnianie naszych liturgicznych celebracji muzyką i śpiewem. Ponieważ dziewczęta, które śpiewały w naszej Scholi kończą szkołę w Czerwonce i od września rozpoczną naukę w szkołach średnich, chciałbym dziś imiennie podziękować za ich piękny wkład do naszej wspólnej modlitwy. Słowa wdzięczności adresuję do Gabrieli Garwarskiej, Klaudii Glinka, Adrianny Pałubińskiej, Zuzanny Bobrowskiej, Zuzanny Paczkowskiej, Julii Abramskiej, Marioli Budziszewskiej i Natalii Gwiazda. Serdecznie dziękujemy i życzymy udanych wyborów nowych szkół i pomyślnej realizacji życiowych wyborów.

      Koła Żywego Różańca przy Parafii św. Anny w Różanie organizują w dniach 12-13 lipca 2020 roku pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Częstochowy. Zapisy u Państwa Weroniki i Józefa Wróblewskich /sklep na Placu Obrońców Różana n.23, tel. 297669393/.

      W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Wiesław Wądołek /lat 65/ i śp. Zbigniew Talarski /lat 67/. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. 

   

    XII Niedziela Zwykła /21 czerwca/

    Dzisiaj po Mszach świętych, przed kościołem, zbieramy do puszek ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski i cele edukacyjne diecezji łomżyńskiej. Za tydzień w niedzielę mamy Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której wizerunek jest umieszczony w ołtarzu głównym naszego kościoła. Aby umożliwić udział w tej uroczystości księżom z naszego dekanatu przenosimy Sumę Odpustową na godzinę 12.00. Zapraszam serdecznie wszystkich Parafian i Gości do wspólnego uwielbienia Matki Najświętszej, która jest dla nas wszystkich źródłem nieustającej pomocy na trudne czasy, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Bardzo proszę całą asystę do wzięcia udziału w procesji odpustowej.

     W najbliższą środę /24 czerwca/ obchodzimy Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. W tym dniu jest również odpust parafialny w Kuninie. 

    Mieszkańców Perzanowa zapraszam dzisiaj na godzinę 14.00, a mieszkańców miejscowości Cieciórki w czwartek na godzinę 19.00 na Msze święte połączone z poświęceniem pól.

     W niedzielę 5 lipca po Mszy św. o godzinie  9.00 zapraszam na spotkanie Rodziców Dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Natomiast, w tym samym dniu, po Mszy św. o godzinie 11.00 zapraszam na spotkanie Naszą Radę Parafialną, do której należą Sołtysi poszczególnych miejscowości i z urzędu Pani Katechetka Monika Tabor.

     Sakramentalny Związek Małżeński zamierzają zawrzeć Daniel Kowalski, kawaler parafii tutejszej i Marzena Chełstowska, panna z parafii p.w. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim. Każdy, kto by wiedział o przeszkodach, proszony jest o powiadomienie Kancelarii Parafialnej. 

 

   Odpusty Parafialne

     W najbliższym czasie w naszej Parafii będą miały miejsce, w krótkim odstępie, dwie Uroczystości Odpustowe. 28 czerwca, z racji tytułu naszego kościoła, będziemy oddawali cześć Matce Bożej Nieustającej Pomocy.  Trzy tygodnie później /19 lipca/ uczcimy Patronkę naszej Parafii  - Świętą Marię Magdalenę. Druga Uroczystość Odpustowa połączona będzie z wizytacją J.E. Ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który na Mszy Św. o godz. 9.00 udzieli naszej młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian i Gości na sumy odpustowe, rozpoczynające się o godzinie 11.00.  Odpust to darowanie kary za grzechy już odpuszczone. Jest to okazja do skrócenia kary czyśćcowej dla siebie lub kogoś z naszych bliskich zmarłych. Skorzystajmy z tej niezwykłej łaski, której źródłem jest Boże Miłosierdzie.

 

   XI Niedziela zwykła

    Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przygotowywali procesję Bożego Ciała. Dziękuję za budowę czterech ołtarzy i za udział w asyście liturgicznej. Jestem wdzięczny za liczny udział parafian i gości na Mszach świętych i w procesji.

    Pani katechetce Monice Tabor dziękuję za nowe aranżacje kwiatowe przy ołtarzu. Dzięki jej życzliwości i pracy mamy w kościele zawsze świeże i pięknie dobrane dekoracje z kwiatów. Panu Grochowskiemu dziękuję za ścięcie trawy traktorową kosiarką na podwórku przy stodole plebanii, Panu Przemkowi Pszczółkowskiemu za wykoszenie trawy przy ogrodzeniu plebani a Wojtkowi Sośnickiemu i Gabrysiowi za wykoszenie trawy przy kościele.

    Przypominam, że chociaż zdjęty został limit osób mogących uczestniczyć we Mszy świętej, to nadal obowiązuje nas w kościele noszenia maseczek. Jest to ważne zalecenie Episkopatu Polski, bowiem liczba nowych zachorowań jest nadal wysoka.

    W najbliższą środę jest liturgiczne wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego a w czwartek kończy się Oktawa Bożego Ciała. Na Mszę św. o godzinie 17.00 w czwartek zapraszam wszystkich parafian z dziećmi, bo będzie udzielane dzieciom specjalne błogosławieństwo i są przygotowane dla nich słodkie niespodzianki.  W tym dniu przynosimy też do poświęcenia wianki z ziół i kwiatów. W Piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu nie ma postu. Z kolei w sobotę obchodzimy wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Zachęcam do udziału we Mszach świętych. Pamiętajmy, że w dni powszednie zawsze jest w naszym kościele Msza święta o godzinie 17.00, połączona z Nabożeństwem Czerwcowym.

      Za tydzień, w niedzielę o godzinie 14.00 w Perzanowie będzie odprawiona Msza święta połączona z poświęceniem pól. Dziękuję panu sołtysowi i mieszkańcom za zaproszenie mnie do siebie i zachęcam wszystkich do udziału we wspólnej modlitwie.

 W tym tygodniu mamy obiecany montaż nowej, estetycznie wykonanej gabloty informacyjnej, która stanie przed kościołem. Dotychczasowa drewniana gablota zostanie zdjęta z zewnętrznej ściany kościoła i pójdzie na chyba już zasłużoną emeryturę. Jak zapewne część z nas zauważyła, przy cmentarzu pojawiły się też nowe tablice, informujące nas jakie śmieci wrzucamy do poszczególnych pojemników. Bardzo proszę o przestrzeganie tej zasady. 

   W przyszłą niedzielę taca będzie zbierana na KUL i na cele edukacyjne Diecezji Łomżyńskiej. 

    Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć - Mirosław Brokowski /kawaler z parafii Czerwonka/ i Małgorzata Paubicka /panna z parafii Czerwonka - zapowiedź druga. Każdy, kto by wiedział o przeszkodach, w sumieniu zobowiązany jest powiadomić Kancelarię Parafialną.

 

   Uroczystość Bożego Ciała

     Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian na Uroczystość Bożego Ciała. Uroczysta Profesja rozpocznie się po Mszy Świętej o godzinie 11.00. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowują Cztery Ołtarze. Zapraszam całą asystę liturgiczną do udziału w Procesji. Jestem wdzięczny wszystkim osobom, które poświęcają swój czas i materialne środki do godnego przeżycia przez nas wszystkich tej wyjątkowej uroczystości. 

 

         Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

    Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Część naszych Parafian uczestniczy w uroczystościach odpustowych w pobliskiej kaplicy Świętej Trójcy, przynależącej do parafii Różan. Po Mszach Świętych, zbieramy w całej Polsce przed kościołami, ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Za wszelkie datki składam w imieniu Diecezji Łomżyńskiej serdeczne Bóg Zapłać. 

     Mieszkańcom Dąbrówki dziękuję za zaproszenie mnie w ubiegłą niedzielę na Mszę św. połączoną z poświęceniem pól. Cieszę się z licznego udziału we Mszy św. i dziękuję za złożone ofiary na kościół.

  4  czerwca zmarł w Łomży, w wieku 90 lat były proboszcz naszej parafii ks. Marian Łupiński.  Polecajmy go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie.

    Zwracam się z serdeczną prośbą do sołtysów poszczególnych miejscowości naszej Parafii o pomoc w przygotowaniu czterech stacji /ołtarzy/ w dniu Bożego Ciała.Trasa Procesji będzie taka sama jak w latach ubiegłych. Jednocześnie proszę asystę o udział w pełnym składzie w tej Uroczystości. Wszystkich parafian do udziału w uroczystości Bożego Ciała również serdecznie zapraszam. Jest to okazja do złożenia świadectwa naszej wiary i wyrażenia wdzięczności Chrystusowi, obecnemu w Kościele, w Najświętszym Sakramencie. 

    19 lipca, podczas najbliższej wizytacji w naszej Parafii, J.E. Ks. Bp Tadeusz Bronakowski udzieli naszej młodzieży Sakramentu Bierzmowania. W tym dniu będzie również Odpust Parafialny, na który już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszam. 

     W ubiegły Piątek /1-szy Piątek Miesiąca/ odwiedziłem chorych z naszej parafii. Pani Michalina Gamza złożyła przy tej okazji na kościół ofiarę w wysokości 50 zł. Serdecznie dziękuję.

     

 

 

 

     Uroczystość Zesłania Ducha  Świętego

       Dzisiejsza uroczystość kończy okres wielkanocny. Od jutra rozpoczyna się w liturgii Okres Zwykły. 50 dni po Swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów.  Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła. Otwórzmy się na działanie Ducha Świętego, którego zadaniem jest pomoc w naszym uświęcaniu się.  

      Zgodnie z prawem Władz Państwowych, nie obowiązuje już od dzisiaj w kościołach limit osób uczestniczących we Mszy świętej. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian do uczestnictwa we wspólnej liturgii. 

    J.E. Ks. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski odwołuje od niedzieli 7 czerwca ogólną dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego: "wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i w dni nakazane chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu /np. choroba/". Utrzymana zostaje dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawy przed zarażeniem.

   Dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w tym miesiącu w Nabożeństwie Majowym. Od poniedziałku rozpoczynamy Nabożeństwo Czerwcowe. W kościele parafialnym w dni  powszednie Nabożeństwo Czerwcowe będzie o godzinie 17.00,  a  w niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 9.00. Zachęcam mieszkańców poszczególnych miejscowości do odprawiania tego nabożeństwa, podobnie jak majowego, przy miejscowych krzyżach. 

    Serdecznie dziękuję:  mieszkańcom Sojów i Zacisza Nowego za zaproszenie mnie w minionym tygodniu na poświęcenie pól i za złożone przy tej okazji ofiary na kościół; mieszkańcom Dąbrówki za zaproszenie mnie na dzisiaj na poświęcenie pól; Panu inżynierowi Przemysławowi Kołodziejskiemu z Ciemniewa za założenie nowego przyłącza sieci energetycznej do plebanii i przeniesienie licznika poboru energii elektrycznej na zewnętrzną ścianę plebani; Panu Andrzejowi Popławskiemu za skoszenie trawy na Cmentarzu Parafialnym; Rodzinie  Mrozów z Perzanowa za ofiarę na kościół /400 zł./; Panu Przemysławowi Pszczółkowskiemu i jego Tacie dziękuję za uprzątniecie śmieci ze stodoły parafialnej; Wojtkowi i Gabrysiowi Sośnickim za poworkowanie trociny i ułożenie  cegieł na palecie. 

   W tym tygodniu przypada dwa ważne święta. W poniedziałek obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła a w czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego I Wiecznego Kapłana. Najbliższy Piątek to Pierwszy Piątek Miesiąca. Od godziny 11.00 będę odwiedzał osoby chore w naszej parafii, z posługą sakramentalną. Kolejny dzień to Pierwsza Sobota Miesiąca. 

      W minionym tygodniu w naszej parafii miały miejsce trzy pogrzeby. Do wieczności odeszli: śp. Czesława Chodup z Janopola, śp. Marek Mróz z Perzanowa i śp. Julianna Markowska z Ciemniewa. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. Wieczny Odpoczynek racz im dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj im świeci.   

      Sakramentalny Związek Małżeński zamierzają zawrzeć Daniel Kowalski, kawaler z parafii tutejszej i Marzena Chełstowska, panna z parafii Brata Alberta w Makowie Mazowieckim /zapowiedź pierwsza/.  Kto by wiedział o przeszkodach jest zobowiązany w sumieniu powiadomić Kancelarię Parafialną. 

 

     Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

     Liturgia dzisiejszej niedzieli odsłania przed nami kolejny element historii naszego zbawienia. Jezus Chrystus po swoim Zmartwychwstaniu wstępuje do nieba, aby przygotować dla każdego z nas w domu Ojca mieszkanie. W przyszłą niedzielę będziemy celebrowali Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. 

      Pozostał nam ostatni tydzień maja, miesiąca dedykowanego przez Kościół Matce Najświętszej. Zachęcam wszystkich parafian do uczestnictwa w nabożeństwie majowym w kościele, przy krzyżach i figurach Najświętszej Maryi Panny.

       Dziękuję panu Janowi Falbie z Sielunia za pomoc w pracach porządkowych przy plebanii, Gabrysiowi i Wojtkowi Sośnickim za  uporządkowanie wnętrza stodoły a panom Piotrowi Czechowskiemu i Przemysławowi Pszczółkowskiemu za naprawę zamków w drzwiach plebanii. Słowa podziękowania kieruję również do pana inżyniera Przemysława Kołodziejskiego, za podjęcie się trudu zmiany zewnętrznego okablowania elektrycznego na budynku plebanii i przeniesienie licznika pobieranej energii na zewnątrz plebanii.

         Serdecznie dziękuję mieszkańcom Mariampola, Czerwonki i Tłuszcza za zaproszenie mnie w minionym tygodniu do siebie i za udział w liturgii poświęcenia pól i Mszy świętej. Dziękuję także za ofiary na kościół składane przy tej okazji. W niedzielę 31 maja o godzinie 14.00 będzie poświęcenie pól w Dąbrówce. Zachęcam mieszkańców pozostałych miejscowości do zorganizowania wspólnej modlitwy.

    

    VI Niedziela Wielkanocna

    Jutro przypada  100 - lecie urodzin naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II. Nie zapomnijmy podziękować Bogu za piękne życie Papieża Polaka, którego pontyfikat podziwiał cały świat, w tym także wielu ludzi niewierzących. Wielu z nas jest z pokolenia JP2, bo w cieniu Jego nauczania dorastaliśmy i uczyliśmy się realizować własne powołanie.

    Pierwsza Komunia dzieci z naszej parafii będzie w niedzielę 6 września o godzinie 10.30. Trzecia Msza święta w tym dniu będzie o godzinie 12.00. 

    Od dzisiaj, zgodnie z nowymi decyzjami władz państwowych, zmienia się dopuszczalna ilość wiernych w kościołach. W naszym parafialnym kościele na Mszy świętej może być 60 osób. Serdecznie zapraszam i jednocześnie przypominam, że nadal aktualny jest obowiązek zakładania maseczek.

      Dziękuję ks. Romanowi Bagińskiemu za ofiarowanie parafii pięknego kompletu lekcjonarzy mszalnych. 

    Serdecznie dziękuję Pani Katechetce za zorganizowanie pięknego maryjnego konkursu pod hasłem: Kapliczka Rodziny. Dziękuję również wszystkim Rodzinom, które w tym konkursie wzięły udział. Wszystkie prace zostaną nagrodzone i zamieszczone na stronie szkoły i parafii. Przyznana zostanie również nagroda publiczności.

    Składam podziękowanie mieszkańcom Janopola, Sewerynowa, Ciemniewa i Lipnik za zaproszenie mnie w ubiegłym tygodniu na poświęcenie pól. Dziękuję również za ofiary złożone na kościół. W najbliższą środę o godzinie 19.00 będzie poświęcenie pól w Mariampolu. W czwartek, na Mszy św. o godzinie 17.00, będę się modlił za mieszkańców Czerwonki i poświęcę przyniesioną przez nich ziemię. W niedzielę 31 maja, o godzinie 14.00, będzie poświęcenie pól w Dąbrówce. Zachęcam również pozostałe miejscowości do zorganizowania wspólnej modlitwy.

     Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy pomagali mi w ubiegłym tygodniu przy porządkowaniu otoczenia plebani. Za obcinanie gałęzi dziękuję panu Janowi Falbie z Sielunia, Panu Przemkowi Pszczółkowskiemu i jego Tacie, dwom panom, których nie znam z imienia i nazwiska oraz Kubie z Szyg. Porządkujemy również wnętrze stodoły parafialnej. Jest w niej wiele sztachet z poprzedniego ogrodzenia plebani oraz różnych drewnianych elementów. Dwóch młodych mężczyzn podjęło się niełatwego zadania pocięcia tego drewna. Dziękuję panu Dawidowi Kurlandzie z Różana za gotowość naprawienie parafialnego traktorka kosiarki. Mam nadzieję, że wkrótce traktorek będzie sprawny i będziemy mogli go wykorzystać do koszenia trawników przy kościele i plebani. Dziękuję też panu, który wczoraj wykosił własną kosiarką trawniki przy kościele.   

 

 

    V Niedziela Wielkanocna  

   Taca z dzisiejszej Niedzieli jest przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. Za złożone ofiary, w imieniu Ks. Rektora, składam serdeczne  Bóg zapłać.

    W tym tygodniu w czwartek obchodzimy święto św. Macieja Apostoła, a w sobotę święto  św. Andrzeja Boboli - głównego Patrona Polski i patrona naszej diecezji. 

     Co cztery lata w każdej parafii jest wizytacja Księdza Biskupa. Naszą parafię w niedzielę 19 lipca 2020 roku odwiedzi Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski. W czasie wizytacji proboszcz składa Ks. Biskupowi sprawozdanie z życia parafii. Ksiądz Biskup będzie sprawował dwie Msze Święte i wygłosi do nas Słowo Boże. Cieszymy się z zapowiedzianych odwiedzin Ks. Biskupa i będziemy się do nich duchowo przygotowywać.

   Trzy miejscowości zaprosiły mnie na poświęcenie pól. Dzisiaj o godz.14.00 będę w Janopolu, w najbliższą sobotę o godz. 19.00 w Lipnikach a w niedzielę 31 maja o godz. 14.00 w Dąbrówce. Serdecznie dziękuję za zaproszenie.

     Mieszkańcom miejscowości Cieciórki dziękuję za zaproszenie na nabożeństwo majowe. Modliliśmy się razem wczoraj o godzinie 19.30. W najbliższą środę o godz. 19.00 odwiedzę Sewerynowo.

     Zapowiedzi  Następujące osoby zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński: 

Piotr Sochaczyński, kawaler z parafii tutejszej i Justyna Kuciej, panna z parafii Krasnosielc - zapowiedź II.

Paweł Mirosław Prusik, kawaler z parafii Duczymin i Małgorzata Sośnicka, panna z parafii tutejszej - zapowiedź I.

   Każdy, kto by wiedział o przeszkodach, w sumieniu zobowiązany jest powiadomić Kancelarię Parafialną.

      IV Niedziela Wielkanocy

    Dzisiaj obchodzimy Niedzielę dobrego Pasterza, która jest jednocześnie Światowym Dniem Modlitw o Powołania do służby w Kościele.

   Serdecznie dziękuję za wielkopostne ofiary składane do papierowych skarbonek. Zebraliśmy w tym roku w naszej parafii blisko 500 złotych. Składam również podziękowanie za ofiarę anonimową na kościół w wysokości 100 złotych. 

    Dziękuję Pani Katechetce Monice Tabor i grupie wolontariuszy za przygotowanie pięknej dekoracji, która będzie nam pomagała w przeżywaniu Nabożeństw Majowych. Zachęcam do uczestniczenia w tych nabożeństwach. W kościele każdego dnia Nabożeństwo Majowe będzie odprawiane o godzinie 17.00.  Tych, którzy modlą się we wioskach, odwiedzę w tym miesiącu. Pani Katechetka Monika jutro obchodzi swoje święto patronalne. Życzę Pani Monice obfitości Łask Bożych.

   W Pierwszy Piątek Miesiąca odwiedziłem z posługą sakramentalną osoby chore z naszej Parafii. Zachęcam do zgłaszanie kolejnych osób.

     Dziękuję za zaproszenie do Janopola w przyszłą Niedzielę na poświęcenie pól. Podobnie jak w ubiegłych latach proszę przynieść do poświęcenia ziemię w woreczkach. Msza św. wyjazdowa zostanie odprawiona o godzinie 14.00. Zachęcam mieszkańców pozostałych miejscowości do organizowania u siebie Mszy świętych i czekam na zgłoszenia.

    W najbliższy poniedziałek jest wspomnienie liturgiczne św. Floriana, patrona strażaków. Wszystkim druhom z Gminy Czerwonka życzę z tej okazji Bożego błogosławieństwa. Po nabożeństwie majowym w poniedziałek odprawię w ich intencji Mszę świętą.  

   Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Piotr Sochaczyński, kawaler z parafii tutejszej oraz Justyna Kuciej z parafii Krasnosielc - zapowiedź pierwsza. Kto by wiedział o przeszkodach w sumieniu zobowiązany jest powiadomić Kancelarię Parafialną. 

 

   III Niedziela Wielkanocy

   Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna w Kościele XII Tydzień Biblijny, przeżywany w tym roku pod hasłem: Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego. Dzisiaj też ma miejsce IV Narodowe czytanie Pisma Świętego. Obu tym wydarzeniom patronuje Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Przeżyjmy ten czas jako okazję do osobistej lektury Pisma Świętego.

    Na wrzesień zostaje przełożona I Komunia Św. i Komunia Generalna a na przyszły rok Bierzmowanie.  

    Od przyszłego Piątku Nabożeństwo Majowe w kościele o godz. 17.00.  Zadbajmy o krzyże i figury Matki Najświętszej, aby były właściwie udekorowane. Zachęcam do odmawiania Litanii do Najświętszej Maryi Loretańskiej po wioskach. Proszę mi dać znać, w których miejscach się modlicie, to chętnie przyłączę się do Waszej modlitwy. Co roku, w maju było poświęcenie pól w naszej Parafii. Jeśli uznacie, że możemy w tym roku tę piękną tradycje kontynuować, to proszę dać mi znać do przyszłej Niedzieli. 

    W pierwszy Piątek miesiąca od godziny 11.00 będę odwiedzał chorych w naszej Parafii. Proszę nie przysyłać samochodu, żeby nie robić kłopotu sam przyjadę. Proszę zgłaszać chorych, których dotychczas jeszcze nie odwiedziłem z posługą sakramentalną. 

   W ubiegłym tygodniu dwie rodziny z naszej  parafii złożyły ofiary na kościół. Serdecznie dziękuję. 

 

     Odwołanie przez Ks. Biskupa Łomżyńskiego dekretu o pogrzebach w stanie epidemii

    21 kwietnia b.r. Ks. Bp Janusz Stepnowski odwołał swój wcześniejszy dekret o pogrzebach w stanie epidemii, ograniczający uroczystości pogrzebowe do jednej stacji na cmentarzu. Oznacza to, że możemy wrócić do trzech stacji  pogrzebu /kaplica pogrzebowa, kościół, stacja przy grobie/. Nie można jednak organizować konduktu pogrzebowego do kościoła i na cmentarz.  Ilość osób w kaplicy pogrzebowej i w kościele jest ograniczona powierzchnią obu miejsc /jedna osoba na 15 metrów kwadratowych/. Przypominam, że w naszym kościele może być obecnych maksymalnie 41 osób /nie licząc osoby księdza i asysty liturgicznej/. Na cmentarzu, w ramach pogrzebu, nie może być więcej niż 50 uczestników /oprócz księdza, organisty i pracowników zakładu pogrzebowego/.

 

    Niedziela Miłosierdzia Bożego

    Dzisiejsza Niedziela, będąca świętem patronalnym Caritas, rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdziem budujemy Kościół Boży zachęca nas do szczególnej wrażliwości na potrzeby bliźnich i do włączenia się w Ogólnopolskie akcje Caritas. W tym trudnym czasie epidemii zachowajmy dystans fizyczny do innych ludzi, ale bądźmy blisko nich sercem.  

    Czcigodnym Jubilatom, Państwu Halinie i Apolinaremu Grochowskim, z okazji 70-lecia ich Sakramentu Małżeństwa, składam życzenia zdrowia i obfitości Bożych Łask. Jednocześnie dziękuję Jubilatom za piękny przykład ich życia.  

    Dziękuję za życzenia i kwiaty, jakie otrzymałem na Mszy Św. o godz. 9.00, z okazji zbliżającego się święta mojego patrona. Co więcej, dziękuję także za piękny prezent, pyszne ciasto i zastawa porcelanowa na 12 osób/. Te wyrazy serdeczności traktuję jako dodatkowe zobowiązanie, aby być dobrym, otwartym i życzliwym proboszczem dla wszystkich Parafian.

   Serdecznie dziękuję za złożone w niedzielę /19 kwietnia/ dwie ofiary na utrzymanie kościoła, w kwocie 2 razy 100 złotych. Bóg zapłać za troskę i wrażliwość.

    Od poniedziałku 20 kwietnia zmieniają się przepisy, regulujące ilość osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach w kościele. Według nowych zasad w naszym kościele parafialnym na Mszach świętych może być jednocześnie 41 osób. Pozostaje w mocy wymóg, aby korzystać z maseczek ochronnych, ewentualnie mamy zasłaniać usta i nos szalikiem lub apaszką.

       J.E. Ks. Bp Janusz Stepnowski zdecydował o przesunięcie terminów Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci i tzw. Komunii Generalnej, pozostawiając w kompetencji proboszczów wybór stosownego czasu i formy. Zgodnie z ustaleniami księży proboszczów w Dekanacie Różańskim  Pierwsza Komunia Święta i Komunia Generalna zostają przeniesione na wrzesień bieżącego roku. Informacja o szczegółowych terminach zostanie podana później, po konsultacjach z Rodzicami.    

    Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

   Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie kościoła do celebracji Triduum Paschalnego. Dzięki ich pracy możemy celebrować Nabożeństwa w posprzątanej i pięknie udekorowanej Świątyni. 

   Gorące podziękowania kieruję również do osób, które uczestniczyły w czasie celebracji Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

   Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wszystkim Parafianom zdrowia, Bożego Błogosławieństwa i obfitości Łask od Zmartwychwstałego Jezusa. Niech w tym trudnym czasie nie gaśnie w nas nadzieja, że Chrystus jest Panem życia i śmierci. Radość płynąca z Tajemnicy pustego Grobu Zbawiciela niech będzie umocnieniem naszej wiary i źródłem siły, potrzebnej do sprostania wymaganiom, jakie niesie życie.  

   Osiem najbliższych dni, licząc od dzisiejszej Niedzieli, stanowi Oktawę wielkanocną. Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. W przyszłą Niedzielę rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia.

 

   Dekoracja Grobu Pańskiego

    Serdecznie dziękuję Pani Katechetce Monice Tabor, Pani Organistce Urszuli Milewskiej oraz Paniom Krystynie Brzuzy, Jolancie Nienałtowskiej i Barbarze Szczygielskiej za przygotowanie pięknej dekoracji Grobu Pańskiego. Owoc ich pracy wkrótce zamieścimy na  naszej stronie internetowej.

   

    Liturgia Wielkiego Tygodnia

    W kolejne dni Wielkiego Tygodnia /Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota/ nabożeństwa będą odprawiane o godzinie 17.00. Niestety, czego bardzo żałuję, nie będzie tradycyjnego czuwania druhów strażaków przy Grobie Pańskim. Kościół będzie otwarty w tych dniach do godziny 19.00. Pamiętajmy jednak o ogólnej zasadzie, że nie może być w kościele więcej niż 5 osób /nie licząc księdza, ministrantów i Pani Organistki/.

   Dzięki pomocy Pana Przemysława Pszczółkowskiego i Jego Taty, udało się uruchomić zewnętrzny głośnik przed kościołem. Pomoże to uczestniczyć w liturgii dodatkowym osobom. Pamiętajmy jednak, żeby nie łamać zasady pozostawania obok siebie/ w odległości co najmniej 2 metrów w grupach po dwie osoby/. Niestety nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Obowiązek błogosławienia pokarmów w tym roku spoczywa na ojcach rodziny.

    W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będą sprawowane trzy Msze święte o  godz. 6.00, 9.00 i 11.00. Niestety nie będzie, z wiadomych powodów, Rezurekcyjnej Procesji. W Wielkanocny Poniedziałek Msze św. będą celebrowane o godz. 9.00 i o godz. 11.00.  

     Nowe rygory odnośnie odwiedzania Cmentarza Parafialnego

     Nasz cmentarz parafialny pozostaje nadal otwarty dla osób chcących odwiedzać groby swoich bliskich zmarłych. Zmieniają się jednak ogólne przepisy, regulujące naszą obecność na cmentarzu. Zgodnie z zakazem zgromadzeń /chodzi o obecność więcej niż dwóch osób razem/, zadbajmy o to, aby nasz pobyt na cmentarzu nie naruszał tej zasady. Zachowajmy obligatoryjną odległość od siebie, która powinna wynosić przynajmniej 2 metry osoby od osoby.

    Dwa pogrzeby w naszej Parafii

    W tym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności dwie nasze parafianki. W środę /8 kwietnia/ o godz. 14.00 złożymy do grobu śp. Henrykę Krystynę Wielechowską  /lat 92/ mieszkankę Ciemniewa, a następnie odprawiona będzie w kościele parafialnym, w jej intencji Msza święta. W Wielki Czwartek /9 kwietnia/ o godz. 11.00 pochowamy śp. Mariannę Kmiołek /89 lat/ z miejscowości Soje. Ponieważ w tym dniu może być sprawowana tylko Liturgia Wieczerzy Pańskiej /godz. 17.00/ Msza św. w intencji śp. Marianny Kmiołek zostanie odprawiona we wtorek /14 kwietnia/ o godzinie 16.00. Polecajmy Bożemu Miłosierdziu nasze ś.p. Parafianki w naszych osobistych modlitwach. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci.  

 

Niedziela Palmowa

   Dzisiejsza Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Po raz pierwszy od II Wojny Światowej nasz udział w liturgii jest ograniczony z powodu groźnej epidemii. Przeżyjmy jednak ten czas w ścisłej łączności z Bogiem, respektując przy tym zgodnie z zaleceniami Władz Państwowych odpowiednie przepisy.

    Serdecznie dziękuję Pani Mieczysławie Kacprzykowskiej za upranie i wyprasowanie obrusów ołtarzowych. Dziękuję również Pani Dorocie Poławskiej, Halinie Szumińskiej i Monice Modzelan za wysprzątanie kościoła parafialnego, wymianę obrusów ołtarzowych oraz za upranie wymienionych obrusów. To bardzo ważna pomoc dla mnie i dla całej parafii, bo dzięki pracy tych pań, możemy sprawować liturgię w czystym i pachnącym świeżością kościele.

   Dziękuję Rodzinom osób chorych z naszej Parafii, które zaprosiły mnie w w 1-szy Piątek miesiąca do swoich domów, aby ich podopiecznym udzielić Sakramentu Chorych i Komunii Świętej. Zachęcam do tej praktyki pozostałe rodziny, które opiekują się chorymi i starszymi osobami. Nie trzeba wysyłać po mnie samochodu, bo sam z radością odwiedzę wszystkich, którzy mnie o to poproszą.  

   Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego, przez przedstawicieli kolejnych miejscowości. Składam również podziękowanie dla anonimowych ofiarodawców na kościół. 

   W ubiegłym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności naszą Parafiankę śp. Teresę Tytek z Dąbrówki w wieku 76 lat. Pamiętajmy o niej w naszych osobistych modlitwach. Wieczny Odpoczynek...

 

V Niedziela Wielkiego Postu

    Zbliżamy się do Wielkiego Tygodnia, ale pozostajemy pod rygorem przepisów ograniczających nasze uczestnictwo w Mszach Świętych w kościele parafialnym do 5 osób /nie wlicza się w tę liczbę osoby księdza, organisty i ministrantów/. W Niedzielę Palmową nie będzie poświęcenia palm.  

   W poniedziałek /30 marca/ o godz. 14.00 odbędzie się pogrzeb +Piotra Białobrzewskiego /lat 36/ z Perzanowa. Po złożeniu ciała do grobu na miejscowym cmentarzu zostanie odprawiona Msza święta w intencji +Piotra Białobrzewskiego.

   Dziękuję za dwie ofiary /50 zł. i 100 zł/ na wywóz śmieci ze zbiorników przy parafialnym cmentarzu. Dziękuję ks. Romanowi Bagińskiemu za ufundowanie dla parafii nowego paschału. Będzie nam służył podczas liturgii Wielkiego Tygodnia, w okresie Wielkanocnym i w ciągu roku przy chrztach i pogrzebach. 

  Serdeczne podziękowanie kieruję do Pani Mieczysławy z Czerwonki za wypranie i wyprasowanie puryfikaterzy, komży, alb i obrusów ołtarzowych.

    Dziękuję za wszelkie wyrazy życzliwości otrzymane od parafian, czy to bezpośrednio, czy telefonicznie. Jak już wcześniej informowałem, pozostaje problem związany ze sprzątaniem kościoła. Liczę na pomoc ze strony parafian, chociaż jednocześnie rozumiem, że czas panującej epidemii jest sporym utrudnieniem.

   Postarajmy się przeżyć ten trudny czas w żywej relacji z Bogiem, pamiętając o codziennej modlitwie, niedzielnej Mszy świętej /transmitowanej przez radio i telewizję/ oraz o poście, jałmużnie i o  uczynkach miłosierdzia względem bliźniego.

 

IV Niedziela Wielkiego Postu

    Jesteśmy już w połowie okresu Wielkiego Postu. Pamiętajmy, że dyspensa od bezpośredniego uczestnictwa we Mszy Świętej nie zwalnia nas z obowiązku codziennej modlitwy, rachunku sumienia i czynów miłosierdzia. Zachęcam do pośredniego uczestniczenia we Mszy Świętej transmitowanej przez radio i telewizję.W miniony piątek i w sobotę była możliwość prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu i skorzystania ze spowiedzi. Także w niedzielę /22 marca/  jest taka możliwość od godz. 10.00 do godz. 11.00.

   Nasza dotychczasowa organistka Pani Izabela Kozłowska na własną prośbę zakończyła posługę w naszej parafii. Bardzo dziękuję za jej pracę i życzę udanej realizacji ambitnych planów. Od dzisiaj funkcję organistki zaczyna pełnić Pani Urszula Milewska. Dziękuję za przyjęcie  mojej propozycji i życzę Pani Urszuli na trud pracy Bożego Błogosławieństwa. 

   Serdecznie dziękuję Pani Barbarze Bielskiej z Dąbrówki za uporządkowanie otoczenia cmentarza, przy zbiornikach na śmieci. 

      W ubiegłą sobotę Bóg powołał do wieczności, w wieku 99 lat, naszą parafiankę śp. Czesławę Kiełczewską z Czerwonki. Polecajmy Ją Bożemu Miłosierdziu w naszych osobistych modlitwach. Pogrzeb śp. Czesławy rozpocznie się w poniedziałek /23 marca/ o godzinie 14.00. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem we Mszy św. pogrzebowej i w odprowadzeniu ciała na miejsce spoczynku  nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób. 

Dziękuje mieszkańcom miejscowości Lipniki za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Składam także serdeczne podziękowanie dla Państwa Kołodziejskich, którzy przy okazji chrztu dziecka, złożyli ofiarę na kościół w wysokości 200 złotych. Bóg zapłać.